Co zrobić w sytuacji, w której zamykasz działalność gospodarczą i w ostatnim miesiącu wysyłania JPK_VAT nie posiadasz sprzedaży, jednak uwzględniona została kwota VAT należnego wynikającego ze spisu z natury. W rozliczeniu za miesiąc powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Czy możesz wystąpić o zwrot tej nadwyżki w terminie 60 dni, czy w tej sytuacji zwrot jest możliwy tylko w terminie 180 dni?
Z art. 14 ust. 9a ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) wynika, że osobom fizycznym zaprzestającym wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanym na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Do omawianego zwrotu, jak stanowi art. 14 ust. 9d ustawy o VAT, stosuje się odpowiednio przepisy art. 87 ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 7 ustawy. Oznacza to, że co do zasady, zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z ostatniej deklaracji składanej przez podatnika likwidującego działalność gospodarczą może nastąpić w ciągu 60 dni od dnia złożenia deklaracji.
Taki pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 października 2019 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.570.2019.1.MN.
Zatem Czytelnik może otrzymać zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji. W tym celu wystarczające jest wypełnienie przeznaczonych do tego pozycji w części deklaracyjnej JPK_V7M, tj. P_53 - nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, P_54 - kwota do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez podatnika, P_57 - zwrot w terminie 60 dni.