W związku z pandemią koronawirusa, przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy oraz samozatrudnieni) spełniający kryteria przedstawione w ustawie wchodzącej w skład tzw. Tarczy Antykryzysowej, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS.
Jakie składki obejmuje zwolnienie?
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie obowiązuje w okresie od 1 marca do 31 maja 2020 r.
Bardzo ważne jest, aby nie opłacać składek za ten okres, gdyż zwolnienie przysługuje tylko od nieopłaconych składek.
Kto może skorzystać ze zwolnienia?
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS mogą składać przedsiębiorcy zgłaszający do ubezpieczenia społecznego do 9 osób (mikroprzedsiębiorcy) oraz przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie(samozatrudnieni).
Samozatrudnieni, aby skorzystać ze zwolnienia muszą:
- prowadzić działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 r.;
- opłacać składki na ubezpieczenia społeczne bądź zdrowotne;
- być przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - wyklucza to skorzystanie ze zwolnienia przez osoby korzystające tzw. ulgi na start;
- w miesiącu, za który składany jest wniosek ich przychód z działalności nie może być wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.
Mikroprzedsiębiorcy muszą spełniać następujące warunki:
- na dzień 29 lutego 2020 r. muszą mieć nie więcej niż 9 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych;
- muszą być zgłoszeni jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r.
Jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek przedsiębiorcy muszą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek na formularzu RDZ.
Wniosek można złożyć:
- elektronicznie, za pośrednictwem PUE ZUS;
- wysyłając go pocztą;
- w placówce ZUS – zostawiając go w skrzynce na dokumenty.
Wniosek można znaleźć po zalogowaniu się do platformy PUE ZUS w zakładce ,,Płatnik”, następnie w bocznym menu należy wybrać kolejno ,,Dokumenty i Wiadomości” –> ,,Dokumenty robocze”. W kolejnym kroku należy kliknąć przycisk ,,Utwórz nowy” i wybrać wniosek RDZ z listy dostępnych dokumentów.
We wniosku należy podać następujące dane:
- dane wnioskodawcy;
- miesiące zwolnienia ze składek;
- kwotę przychodu w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek.
Do wniosku dołączone są informacje wymagane przez Komisję Europejską w związku z udzielaną pomocą publiczną. W załączniku tym należy podać dane takie jak: PKD, informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej, informacje o już otrzymanej pomocy publicznej w związku z wystąpieniem COVID-19.
Ostatnim dniem składania wniosków do ZUS jest 30 czerwca 2020 r.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Warunkiem zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r., chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania (osoby samozatrudnione są zwolnione z obowiązku składania comiesięcznych dokumentów rozliczeniowych).
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają wyłącznie należności z tytułu składek ustalone od obowiązującej ją najniższej podstawy wymiaru tych składek.
Co ważne składki, które uległy zwolnieniu są ewidencjonowane na kontach ubezpieczonych jako opłacone. Ubezpieczonym w czasie umorzenia składek nie przepada również dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Zachowane zostaje też prawo ubezpieczonych oraz ich członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, do świadczeń zdrowotnych.
Według obecnych informacji z ZUS skorzystanie ze zwolnienia z opłacania składek wyklucza skorzystanie z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników.
W razie jakichkolwiek pytań lub problemów, zachęcamy do kontaktu z biurem telefonicznie lub mailowo. Udzielimy odpowiedzi i pomożemy w każdej kwestii 🙂
Źródło: https://ksiegowosc.infor.pl/